O męskich problemach z płodnością
Niepłodność zawsze odnosimy do pary. Podejrzenie niepłodności zachodzi, gdy nie dochodzi do poczęcia dziecka w ciągu roku współżycia bez zabezpieczenia. Inaczej jest w przypadku mężczyzn leczonych w przeszłości chemioterapią, mężczyzn po usunięciu jądra (z różnych przyczyn), lub po późnej (powyżej 2 roku życia) operacji korekcji wnętrostwa (niezstąpionych jąder). W tych ostatnich przypadkach możemy spodziewać się obniżonej jakości nasienia i wskazanym jest wykonanie stosownych badań już w momencie podjęcia decyzji o zamierzonym rodzicielstwie.
Obecnie ocenia się, że co piąta para regularnie współżyjąca ze sobą bez zabezpieczeń ma trudności z poczęciem potomka. Wobec tych danych Światowa Organizacja Zdrowia uznała niepłodność za chorobę społeczną. Zaburzenia płodności to jednak nie tylko problem kobiet, w coraz większym stopniu problemy te zaczynają dotyczyć również i mężczyzn. Od kilku lat pojawiają się doniesienia o pogarszającej się jakości nasienia mężczyzn, co objawia się min. mniejszą liczbą plemników mniejszą ich ruchliwością oraz pogorszeniem morfologii plemników.
O przyczynach niepłodności męskiej
Przyczyny niepłodności męskiej z podziałem na czynniki je wywołujące.
Czynniki przedjądrowe | Czynniki jądrowe | Czynniki pozajądrowe |
|
|
|
O diagnozowaniu niepłodności męskiej
Diagnostykę zaburzeń męskiej płodności należy przeprowadzić u lekarza androloga lub specjalisty leczenia niepłodności. Podstawą diagnozy jest właściwy, szczegółowy wywiad lekarski oraz badania nasienia. Czasami konieczna będzie także konsultacja z lekarzem urologiem.
O koniecznych badaniach
Podstawowym badaniem zlecanym w celu diagnostyki męskiej niepłodności jest seminologiczna analiza nasienia, dzięki której ustalane są parametry nasienia: koncentracja, ruchliwość, morfologia oraz żywotność plemników. Poszerzenie diagnostyki o test HBA oraz badanie chromatyny plemnikowej, umożliwiają sprawdzenie dojrzałości plemników i integralności chromatyny, które w istotny sposób mogą utrudniać zajście partnerki w ciążę. W niektórych przypadkach konieczna jest poszerzona analiza nasienia: badanie stresu oksydacyjnego (ROS) i badania biochemiczne plazmy nasienia takie jak: fruktoza, alfa-glukozydaza obojętna, kwas cytrynowy.
O leczeniu niepłodności męskiej
Leczenie niepłodności męskiej: Jeśli przyczyną niepłodności są zaburzenia równowagi hormonalnej, prowadzące do obniżenia ilości i ruchliwości plemników, leczenie polega na hormonoterapii. W przypadku infekcji układu moczowo-płciowego, stosuje się leczenie antybiotykowe. Nie zawsze jednak zwykłe tabletki są w stanie poradzić sobie z problemem. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna, na przykład w niedrożności nasieniowodów, przewodów wyprowadzających najądrzy, żylakach powrózka nasiennego. Czasami pomaga tylko biopsja, czyli pobranie fragmentu tkanki jądra i wykorzystanie znalezionych plemników w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego. Jeśli istnieją problemy z ejakulacją, upłynnieniem nasienia, przyczyna niepłodności leży po stronie partnerki lub parametry nasienia są tylko nieznacznie obniżone, a zostanie zdiagnozowana przyczyna immunologiczna niepłodności, wskazane jest przeprowadznie inseminacji domacicznej. Specjalna preparatyka nasienia i podanie go bezpośrednio do macicy, powoduje, że przeciwciała przeciwplemnikowe obecne w śluzie szyjkowym lub na samych plemnikach, nie przeszkadzają już w wędrówce plemników do komórki jajowej. Gdy inne metody leczenia niepłodności nie przynoszą efektów lub parametry nasienia są znacznie obniżone (całkowita liczba plemników ruchomych poniżej 1 mln), warto rozważyć metodę ICSI.
O czynnikach wspomagających leczenie
Płodność mężczyzny zależy od bardzo wielu czynników. Zaburzenie równowagi tych czynników może spowodować obniżenie zdolności do zapłodnienia. W celu zachowania równowagi czynników wpływających na płodność mężczyzny zaleca się:
- stosowanie odpowiedniej diety niskotłuszczowej, bogatej w owoce i warzywa
- eliminację nałogów, redukcję stresu, unikanie gorących kąpieli
- suplementację witamin i minrałów, wspomagających działania prowadzące do korzystnych zmian w organizmie mężczyzny, zawartych w specjalnie opracowanych preparatach jak np. ExtraSperm